W ramach „Narodowego Programu Czytelnictwa ” w klasach I – VIII w naszej szkole rozpoczęła się akcja czytelnicza „ Czytające wtorki – Duży czyta małemu ”, której koordynatorkami akcji są Mariola Burczyńska i Anna Łukasik. Uczniowie klas starszych w każdy wtorek czytają młodszym uczniom wybrane baśnie, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów oraz rozbudzanie ich zainteresowania książkami. Dzieci z zainteresowaniem słuchały baśni czytanych przez starszych uczniów.
„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb ”.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. I tak właśnie było też w naszej szkole. 30.11.2023 r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Organizatorki zabawy pani Anna Łukasik i Anna Szubert zorganizowały wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których uczniowie kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Kolejny już raz obchodziliśmy w naszej szkole, tym razem, 105. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie szkoły, pod kierunkiem pani Anny Łukasik i Karoliny Jędrzejowskiej, przypomnieli wszystkim najważniejsze wydarzenia z historii Polski, dzięki którym po 123 latach Polska pojawiła się na mapach Europy.
Podczas montażu słowno-muzycznego nie zabrakło odniesień do historii lokalnej. W związku z obchodzoną w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, szóstoklasiści przypomnieli postacie i wydarzenia związane właśnie z tym zrywem patriotycznym.
14 listopada nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Jeża.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Śpiewanie hymnu”.
Jesień to niezwykła pora roku, pełna kolorowych liści i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas październikowych plenerów fotograficznych. Zauważyliśmy, że jesienią dominują różne odcienie żółci, pomarańczy, a także czerwieni.
Udało nam się zebrać kilka okazałych podgrzybków. Pamiętajcie, aby nie zbierać grzybów, których nie znamy. Po leśnych wędrówkach koniecznie dokładnie umyjcie ręce.
zredagowała Weronika
W dniu 2 listopada obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie w czwartek 2 listopada przebrali się za swoją ulubioną postać. Na korytarzu można było spotkać wielu bajkowych i książkowych bohaterów. Uczniowie zaprezentowali swoje stroje podczas pokazu na korytarzu szkolnym. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, rozpoznawały ich tytuły, a także malowały swoich ulubionych bajkowych bohaterów
Uczniowie naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiej Akcji #Szkoła Pamięta uczcili pamięć Rafała Siemiątkowskiego dowódcy kosynierów w powstaniu styczniowym. W miejscu, gdzie prawdopodobnie zginął dowódca złożono kwiaty i zapalono znicze.
15 października 2023r Szkoła Podstawowa w Rafałówce brała udział w II Ogólnopolskim Biegu Papieskim Ochotniczych Hufców Pracy w Sieradzu.
Natalia Wasilewicz i Oliwia Bolkowska z dyplomami i nagrodami otrzymanymi za zajęcie I i III miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,, Dobro i piękno w sercu miej”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Przytul się do drzewa”.
W drugiej połowie września byliśmy na zajęciach plenerowych w lesie. Okolice naszej szkoły okazały się doskonałym miejscem do robienia zdjęć w ramach realizacji programu fotograficznego. Bujna przyroda i piękne światło słoneczne przyczyniło się do udanych zdjęć, które ukazują uroki wrześniowego lasu.
Tekst redagował Antoni
W dniu 4 października nasza szkoła przyłączyła się do 6 edycji Sprzątamy Dla Polski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i sprzątała teren wokół Ośrodka.
15.09.2023 r. cała
społeczność naszej szkoły (uczniowie, rodzice, nauczyciele) przystąpiła do
ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Wszyscy wybraliśmy się do lasu, aby wspólnie
wysprzątać otoczenie naszej placówki. Pogoda dopisała, humory również, wróciliśmy
w doskonałych nastrojach z poczuciem tego, że zrobiliśmy coś bardzo pożytecznego
dla naszego środowiska.
Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w ogólnopolskiej akcji
“NARODOWE CZYTANIE” – w tym roku poznawaliśmy piękną powieść Elizy Orzeszkowej “Nad
Niemnem”. Urzekła nas historia Jana i Cecylii oraz
barwne opisy nadniemeńskich krajobrazów.
“Zdrowie śniadanie-energii danie”. Akcja zorganizowana dzięki współpracy nauczycieli z SM WART-MILK oraz piekarnią E. A Kopaccy. Dzięki pozyskanym produktom nabiałowym oraz pieczywie nasi podopieczni mogli cieszyć się zdrowymi i smacznymi posiłkami.
6 czerwca 2023 roku, przy kapliczce w Rafałowce uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Pani Dyrektor Iwony Kulisiewicz i pod opieką nauczycieli uczestniczyli w UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIENIA DOWÓDCY KOSYNIERÓW POLEGŁEGO W POWSTANIU STYCZNIOWYM ś.p. RAFAŁA SIEMIĄTKOWSKIEGO. Nauczyciele z uczniami przygotowali montaż słowno-muzyczny oraz zadbali o dekorację
„Okolice szkoły w obiektywie”
Nasze fotografie wykonane w maju i czerwcu pokazują, że wiosna zagościła w okolicach szkoły na dobre. W przyrodzie dominują różne odcienie koloru zielonego. W lesie jest sucho, więc musimy bardzo uważać, aby nie wzniecić pożaru. Podczas zajęć udało nam się sfotografować kilka owadów. Jeden z rodziców wykonał zdjęcie zaskrońca.
Tekst pisała Maja
W naszej szkole odbyły się warsztaty z rękodzieła artystycznego dla rodziców i uczniów z najmłodszej grupy.
Z okazji Dnia Strażaka i Dnia Leśnika uczniowie naszej szkoły brali udział w II edycji ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażnika Lasów”. Przygotowali laurki jako wyraz uznania i podziękowania za ochronę polskich lasów przed pożarami.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Dobro i piękno w sercu miej”. I miejsce zdobyła praca wykonana techniką pirografii podczas zajęć rękodzieła artystycznego z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
W Dniu Dziecka odwiedziła nas grupa motocyklowa z Sieradza.
Podczas pobytu w Rafałówce spotykamy uczniów z różnych szkół województwa łódzkiego. Dzięki temu nawiązujemy tu nowe znajomości. Wspólnie spędzone chwile udało nam się uwiecznić na fotografiach wykonanych przed budynkiem szkoły. Wybrane zdjęcia wysłaliśmy na konkurs ogłoszony przez Rzecznika Praw Dziecka.
Zredagowała Lena
Dnia 24 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się tradycyjny już Konkurs literacko-plastyczny “Mama, to taki ktoś do kochania”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – VIII, ich prace twórcze, to piękny artystyczny wyraz miłości do MAMY, dlatego wszyscy zasłużyli na wyróżnienia i słodkie “conieco”
Nasi najmłodsi uczniowie przygotowali piękne laurki dla swoich mam (z wykorzystaniem klocków Korbo pozyskanych w ramach programu ” Laboratoria przyszłości”).
16 maja naszych uczniów odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.
20 kwietnia 2023r w naszej szkole gościliśmy Pana Leśniczego Dawida Kaniewskiego z Nadleśnictwa Poddębice. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę przyrodniczą o lesie.
Fotografie, które robiliśmy w miesiącu kwietniu, ukazują zwiastuny wiosny w przyrodzie. W pobliżu szkoły drzewa pokryły się pąkami liści i kwiatów. Zrobiło się cieplej, a dni znacznie dłuższe. Świat wokół stał się bardziej kolorowy. Na klombie obok szkoły zakwitły kwiaty. Zachęcamy wszystkich do wyjścia w plener z aparatem fotograficznym.
Lena i Hubert
Święto Flagi w najmłodszej grupie
,,Segregacja śmieci” z pomocami ,,Laboratorium Przyszłosci”- budowanie z klocków Korbo.
W dniu 21 kwietnia 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej w Rafałówce przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym w Rafałówce Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu wzięli udział w V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Uczniowie wraz z opiekunami i rodzicami sprzątali teren Ośrodka i lasu otaczającego Ośrodek, w którym znajduje się szkoła. Zebraliśmy dwa niepełne worki śmieci. Cieszymy się, że tak mało. To znaczy, że uczniowie szkoły i ich rodzice oraz pracownicy dbają o czystość naszej okolicy i chronią w ten sposób naszą planetę ZIEMIĘ.
W dniu 21 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie wzięli udział w różnych aktywnościach związanych z tym świętem. Pracowali zespołowo rozwiązując ciekawe zadania matematyczne dotyczące naszej planety, układali puzzle, rozwiązywali rebusy i zagadki o tematyce ekologicznej. Poznali słownictwo w języku angielskim dotyczące ochrony środowiska.
W ramach zajęć wykorzystywano sprzęt pozyskany w programie „ laboratoria przyszłości”.
19 kwietnia 2023r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” pod hasłem “Łączy nas pamięć”, której hasłem przewodnim są cywile. Akcja organizowana jest corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .
Szkoła Podstawowa Specjalna w Rafałówce weźmie udział w 5 edycji akcji “Sprzątamy Dla Polski” pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki, która odbędzie się w piątek, 21 kwietnia na terenie całego kraju. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Dzieci z najmłodszych klas i przedszkola na edukacji technicznej tworzyły karty świąteczne. Tym razem były to karty z ruchomymi symbolami Świąt Wielkanocnych wykonane z klocków korbo a także z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Zajęcia z wykorzystaniem klocków korbo.
4 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantkami z KPP w Sieradzu. Temat : bezpieczeństwo w sieci oraz na drodze.
28 marca w naszej szkole odbyło się wielkanocne przedstawienie połączone z dniem pracownika służby zdrowia.
Oto wybrane przez nas marcowe zdjęcia, wykonane w ramach programu „Okolice szkoły w obiektywie”. Ukazują przedwiośnie w przyrodzie. „W marcu, jak w garncu” – więc często padał deszcz lub śnieg, a temperatura spadała poniżej zera. Dłuższy dzień i piękne słońce, które się czasem pojawiało, daje nadzieję, że wiosna zapanuje wkrótce na dobre.
Julia i Ksawery
Pierwsze kwiaty wiosenne – tulipan oraz praca nad makietą pt. “Środowisko życia mchów i paproci”.
Zajęcia z kodowania w przedszkolu i klasach I-III – wykorzystanie pomocy w sali „Laboratoria przyszłości”.
Warsztaty rękodzieła artystycznego ,,Wycinanka sieradzka” prowadzone przez twórczynię ludową ziemi sieradzkiej Panią Grażynę Kwapisz.
-pod takim hasłem w dniu 21.02-14.03.2023 r. w naszej szkole, po raz kolejny, odbył się konkurs plastyczny. Nasze prace, to nie wszystko. W czasie realizacji zadania konkursowego, poznaliśmy życie i twórczość kompozytora, słuchaliśmy stworzonej przez niego muzyki. Dźwięki mazurków i polonezów inspirowały nas do tworzenia dzieł artystycznych. Podczas konkursu korzystaliśmy ze sprzętu pozyskanego w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Oto laureaci:
Pierwsze miejsce Wojtek Skalski
Drugie miejsce Zuzia Radomska
Trzecie miejsce Julia Gąsior
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Wasilewicz i Mikołaj Brzozowski.
Tekst pisała Zuzia
Dzień Kobiet w klasach I-III i oddziale przedszkolnym w sali z pomocami z “Laboratoriów Przyszłości”- budowanie z klocków KORBO tulipana dla Dziewczynek i wszystkich Pań.
Zajęcia z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
W styczniu i lutym kontynuowaliśmy realizację programu „Okolice szkoły w obiektywie”. Krajobrazów typowych dla zimy brakuje na wielu zdjęciach. Na naszych fotografiach widać niestety skutki ocieplenia klimatu. Bardzo tęsknimy za mroźną zimą, pełną białego puchu, trwającą od początku grudnia do marca. Wykonywanie zdjęć w plenerze było dla nas ciekawym i rozwijającym doświadczeniem. Taka forma zajęć była atrakcyjna zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów.
W ramach realizacji programu ekologicznego w Szkole Podstawowej Specjalnej w Rafałówce uczniowie uczestniczyli w akcji „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”. Wychowankowie pod opieką nauczycieli udali się do pobliskiego paśnika leśnego. Przyniesione przez nich owoce oraz ziarna będą przysmakiem dla leśnych zwierząt.
W listopadzie i w grudniu uczniowie kontynuowali realizację programu „Okolice szkoły w obiektywie” z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy.
W listopadzie i w grudniu uczniowie kontynuowali realizację programu „Okolice szkoły w obiektywie” z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy.
19 grudnia 2022r odbyło się uroczyste kolędowanie. Montaż słowno- muzyczny przedstawili uczniowie naszej szkoły. Pracownicy szkoły oraz służby zdrowia nagrodzili brawami uczniów. Dziękujemy tym, którzy włożyli wkład do przygotowania uroczystości. Zdjęcia zostały wykonane sprzętem z Laboratorium Przyszłości.
Nasi uczniowie wykorzystują na zajęciach pomoce otrzymane w ramach laboratoria przyszłości. Tym razem matematyczne układanki i łamigłówki z wykorzystaniem kart do kodowania.
W dniu 16.12.2022 r. uczniowie naszej szkoły stawiali pierwsze kroki na platformie Arduino, uczyli się jak działa mikrokontroler i jak zaprogramować Arduino za
pomocą komputera. Zajęcia odbywały się w ramach projektu ” Laboratoria przyszłości”.
Uczniowie naszej szkoły wykonywali obrazki świąteczne techniką wypalania przy użyciu pomocy z Laboratorium Przyszłości.
9 listopada 2022 r. odbył się V Szkolny konkurs literacki “…a to Polska właśnie”, którego celami było kształtowanie postawy umiłowania ojczyzny i wyrażania swoich wartości, patriotyzmu poprzez sztukę.
W roku szkolnym2022/2023 uczniowie realizują Program fotograficzny „Okolice szkoły w obiektywie”, którego ideą jest rozwijanie talentów artystycznych. Realizacja projektu jest okazją do nabycia przez nich umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijania zainteresowań sztuką, pięknem przyrody, najbliższej okolicy. Wykonywanie zdjęć w plenerze, umożliwia dostrzeżenie walorów natury i krajobrazu. W toku realizacji zadań programu, uczniowie wykorzystują sprzęt pozyskany w projekcie Laboratoria Przyszłości. Podopieczni systematycznie wykonują zdjęcia, pokazując w ten sposób Rafałówkę we wszystkich porach roku. Efekty ich pracy można podziwiać na stronie internetowej szkoły.
Zapraszamy
Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.
„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W ramach akcji – szkoła będzie realizować następujące działania:
25 października 2022 r. odbył się III Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Nagrodzeni: Zofia Jarominek – kl.7 Iga Mikiewicz – kl. 8 Jacek Senderecki – kl. 8
W dniu 21 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Papieskiego. Uczniowie pod kierunkiem pań nauczycielek zaprezentowali piękny montaż słowno-muzyczny upamiętniający Jana Pawła II.
15.10.2022r nauczyciele naszej szkoły w ramach współpracy uczestniczyli w Ogólnopolskim Biegu Papieskim Ochotniczych Hufców Pracy w Dobieszowice.
Zajęcia prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.
Sprzątanie najbliższego otoczenia szkoły oraz wybranego fragmentu lasu. Czynny udział w akcji Sprzątanie Świata -Polska 2022.
Z nowym rokiem szkolnym kontynuujemy zajęcia z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”. Tym razem uczniowie z klas IV, V oraz VI.
29 maja 2022r w Parafii św. Wawrzyńca w Rossoszycy rozstrzygnięto konkurs religijno – plastyczny na temat ,, Kapliczki, krzyże i figurki przydrożne w mojej parafii”, którego organizatorami były: Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Rossoszycy wraz ze Szkołą Podstawową w Rafałówce oraz Szkołą Podstawową w Rossoszycy.
W konkursie tym uczestniczyły dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Rafałówce:
– Amelia Pawłowska, uczennica kl. IV, która zajęła I miejsce,
– Julia Gutkowska, uczennica kl. VII, która zajęła II miejsce.
Uczennicom serdecznie gratulujemy!
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. W naszej szkole korzystamy bardzo chętnie z tego sprzętu.
W dniu 11 maja2022r. druhowie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rossoszycy odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Rafałówce przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym w Rafałówce. Druhowie opowiedzieli o pracy strażaka, pokazali dzieciom ubranie i wyposażenie strażaka oraz wozu bojowego. Dzieci miały okazję założyć hełm strażacki i kombinezon do zwalczania owadów. Mogły spróbować jak się gasi pożar i pompować wodę w hydronetkach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się deska ortopedyczna. Każde dziecko chciało być w niej ułożone. Sam wóz bojowy to była nie lada atrakcja. Dzieci mogły do niego wsiąść, usiąść za kierownicą i włączyć sygnały świetlne oraz dźwiękowe. W podziękowaniu za pokaz strażackiej pracy druhowie otrzymali piękne tulipany i zaproszenie na kolejną wizytę.
Dnia 24 maja 2022 r. odbył się Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Mama, to taki ktoś do kochania” dla uczniów klas IV – VIII. Uczniowie napisali piękne wiersze, opisy, narysowali portrety i ilustracje z życia swojej Mamy. Poziom prac był bardzo wysoki, bo przecież o Mamie nie można inaczej…. Zwycięzca konkursu została Lena Grygielska z klasy V. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody.
W dniu 14 kwietnia 2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III włączyły się do Ogólnopolskiej Akcji Społeczno-Edukacyjnej „”Żonkile” , organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami – żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Uczestnicy Akcji wysłuchali czytanego przez nauczyciela i omówili opowiadanie Pawła Beręsewicza „Strasznie strasznie”, wykonali również papierowe żonkile.
W dniu 06.04.2022 r. uczniowie naszej szkoły złożyli podziękowania i życzenia Pracownikom Służby Zdrowia. Przypomnieli tradycję ziemi sieradzkiej chodzenia z kogucikiem. Uczniowie śpiewali piosenki ludowe “Wieziemy kogucika” oraz “Gaiczek”.
W tym roku szkolnym 16 września dołączyliśmy do 28 akcji “Sprzątanie świata” pod hasłem “Myślę, więc nie śmiecę”. Działania te propagowały ograniczanie powstawania odpadów.
Od kilku lat wydarzeniem, które wpisało się w tradycje Szkoły Podstawowej w Rafałówce jest wielkanocne chodzenie z kogucikiem. W celu kultywowania tradycji wielkanocnych ziemi sieradzkiej uczniowie ubrani są w oryginalne stroje ludowe. Jadąc z wózkiem kogucikowym odwiedzają poszczególne pomieszczenia, śpiewają piosenki ludowe, składają życzenia, wręczają palmy wielkanocne, w zamian otrzymują od personelu słodycze.
Tegoroczne wydarzenia odbyły się dnia 24 marca 2021r. Z okazji zbliżającego się Dnia Służby Zdrowia oprócz przedstawienia wielkanocnego, uczniowie złożyli życzenia i zaprezentowali wierszyki.
W dniu 22.03.2021r. w Szkole Podstawowej w Rafałówce odbył się konkurs plastyczny na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem konkursu były Anna Szubert, Małgorzata Przybyła, Mariola Burczyńska i Katarzyna Ciesionik. Palmy zostały wykonane indywidualnie przez uczniów jaki i grupowo w klasach. Przygotowano 7 palm wielkanocnych. Palmy były wykonane różnymi technikami.
I miejsce zajął – Jakub Franiak
II miejsce zajął Maciej Gacki, Alicja Skoneczka, Magdalena Szkudlarek, Mikołaj Rędzikowski, Jan Smok
III miejsce zajął – Wiktoria Pisecka, Aleksandra Jakubiak, Natalia Żehaluk.
Wyróżnienie otrzymał : Krystian Ząbczyński
Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami ufundowanymi przez panią dyrektor i organizatorów konkursu.
W dniu 22 marca 2021r. Szkoły Podstawowej w Rafałówce odbyło się pod kierunkiem pani Marzeny Szczuko Spotkanie z poezją. W Zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV- VIII. Uczniowie czytali poezje znanych polskich poetów.
Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rafałówce pod kierunkiem pani Anny Łukasik wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym –Kartka wielkanocna zorganizowanym przez gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.
W konkursie wzięło udział 5 uczniów.
Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rafałówce pod kierunkiem pani Anny Łukasik wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Pisanka wielkanocna zorganizowanym przez Ogród Jordanowski nr 2 w Poznaniu. W konkursie wzięło udział 5 uczniów.