Lekcja języka polskiego w klasie I z zastosowaniem klocków Korbo - podział wyrazów na głoski i sylaby, wyodrębnianie samogłosek i spółgłosek.

Zajęcia uczniów klasy II i III z wykorzystaniem klocków Korbo - dodawanie w zakresie 30.

Integracja grupy. Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków Korbo zakupionych do realizacji zajęć w ramach Laboratorium Przyszłości.

Wypalanie w drewnie-wykorzystanie urządzeń zakupionych do zajęć w ramach Laboratoriów Przyszłości.

Lekcja matematyki w klasie I - dodawanie liczb w zakresie 10 z zastosowaniem klocków Korbo.

Kolejne zajęcia z wykorzystaniem środków dydaktycznych w ramach laboratorium przyszłości.

Lekcja języka angielskiego w zespole 5-6: ,,Jak rozmawiać z robotem?-rozwijanie umiejętności językowych.

6 kolorowych klocków z wykorzystaniem klocków korbo

Okolice szkoły w obiektywie (grudzień)

W listopadzie i w grudniu uczniowie kontynuowali realizację programu „Okolice szkoły w obiektywie” z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy.

Okolice szkoły w obiektywie (listopad)

W listopadzie i w grudniu uczniowie kontynuowali realizację programu „Okolice szkoły w obiektywie” z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy.

Uroczyste kolędowanie

19 grudnia 2022r odbyło się uroczyste kolędowanie. Montaż słowno- muzyczny przedstawili uczniowie naszej szkoły. Pracownicy szkoły oraz służby zdrowia nagrodzili brawami uczniów. Dziękujemy tym, którzy włożyli wkład do przygotowania uroczystości. Zdjęcia zostały wykonane sprzętem z Laboratorium Przyszłości.

Zajęcia z wykorzystaniem mathematical programming cards

Nasi uczniowie wykorzystują na zajęciach pomoce otrzymane w ramach laboratoria przyszłości. Tym razem matematyczne układanki i łamigłówki z wykorzystaniem kart do kodowania.

Kurs programowania Arduino

W dniu 16.12.2022 r. uczniowie naszej szkoły stawiali pierwsze kroki na platformie Arduino, uczyli się jak działa mikrokontroler i jak zaprogramować Arduino za
pomocą komputera. Zajęcia odbywały się w ramach projektu ” Laboratoria przyszłości”.

Świąteczne obrazki

Uczniowie naszej szkoły wykonywali obrazki świąteczne techniką wypalania przy użyciu pomocy   z Laboratorium Przyszłości.

Ruchomy Mikołaj

W dniu 6 grudnia uczniowie naszej szkoły pracowali z pomocami z Laboratorium Przyszłości i układali ruchomego Mikołaja wykorzystując klocki Korbo.
 

Zajęcia z przedszkolakami i kl.I - wykorzystanie klocków karbo.

Szkolny konkurs literacki

9 listopada 2022 r. odbył się V Szkolny konkurs literacki “…a to Polska właśnie”, którego celami było kształtowanie postawy umiłowania ojczyzny i wyrażania swoich wartości, patriotyzmu poprzez sztukę.

Okolica szkoły w obiektywie

W  roku szkolnym2022/2023 uczniowie realizują Program fotograficzny „Okolice szkoły w obiektywie”, którego ideą jest rozwijanie talentów  artystycznych. Realizacja projektu jest okazją do nabycia przez nich umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijania zainteresowań sztuką,  pięknem przyrody, najbliższej okolicy. Wykonywanie zdjęć w plenerze,  umożliwia dostrzeżenie  walorów  natury i krajobrazu.  W toku realizacji zadań programu,  uczniowie wykorzystują sprzęt pozyskany w projekcie Laboratoria Przyszłości. Podopieczni systematycznie wykonują zdjęcia, pokazując w ten sposób Rafałówkę we wszystkich porach roku. Efekty ich pracy można podziwiać na stronie internetowej szkoły.

    Zapraszamy 

Szkoła pamięta...

Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.

 „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 

W ramach akcji – szkoła będzie  realizować następujące działania: 

  • odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
  • przygotowanie gazetki ściennej poświęconej lokalnemu
  • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
  • spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

25 października 2022 r. odbył się III Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Nagrodzeni: Zofia Jarominek – kl.7 Iga Mikiewicz – kl. 8 Jacek Senderecki – kl. 8

Dzień Papieski w naszej szkole

W dniu 21 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Papieskiego. Uczniowie pod kierunkiem pań nauczycielek zaprezentowali piękny montaż słowno-muzyczny upamiętniający Jana Pawła II.

Ogólnopolski bieg papieski

15.10.2022r nauczyciele naszej szkoły w ramach współpracy uczestniczyli w Ogólnopolskim Biegu Papieskim Ochotniczych Hufców Pracy w Dobieszowice.

Balonowy świat - tworzenie postaci z kolorowych figur.

Zajęcia prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Zajęcia z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych Korbo

Sprzątanie świata

Sprzątanie najbliższego otoczenia szkoły oraz wybranego fragmentu lasu. Czynny udział w akcji Sprzątanie Świata -Polska 2022.

Plastyczna prezentacja grupy starszej

Warsztaty rękodzieła artystycznego

Laboratoria przyszłości c.d.

Z nowym rokiem szkolnym kontynuujemy zajęcia z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”. Tym razem uczniowie z klas IV, V oraz VI.

Dzień Dziecka w naszej szkole

Konkurs religijno - plastyczny

29 maja 2022r  w Parafii  św. Wawrzyńca w Rossoszycy rozstrzygnięto konkurs religijno – plastyczny na temat ,, Kapliczki, krzyże i figurki przydrożne w mojej parafii”, którego organizatorami były: Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Rossoszycy wraz ze Szkołą Podstawową w Rafałówce oraz Szkołą Podstawową w Rossoszycy.

W konkursie tym uczestniczyły dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Rafałówce:

 – Amelia Pawłowska, uczennica kl. IV, która zajęła I miejsce,

 – Julia Gutkowska, uczennica kl. VII, która zajęła II miejsce.

Uczennicom serdecznie gratulujemy!

Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. W naszej szkole korzystamy bardzo chętnie z tego sprzętu.

Spotkanie z druhami OSP

W dniu 11 maja2022r. druhowie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rossoszycy odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Rafałówce przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym w Rafałówce. Druhowie opowiedzieli o pracy strażaka, pokazali dzieciom ubranie i wyposażenie strażaka oraz wozu bojowego. Dzieci miały okazję założyć hełm strażacki i kombinezon do zwalczania owadów. Mogły spróbować jak się gasi pożar                i pompować wodę w hydronetkach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się deska  ortopedyczna. Każde dziecko chciało być w niej ułożone. Sam wóz bojowy to była nie lada atrakcja. Dzieci mogły do niego wsiąść, usiąść za kierownicą i włączyć sygnały świetlne oraz dźwiękowe. W podziękowaniu  za  pokaz strażackiej pracy druhowie otrzymali piękne tulipany i zaproszenie na kolejną wizytę.

„Mama, to taki ktoś do kochania”

Dnia 24 maja 2022 r. odbył się  Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Mama, to taki ktoś do kochania” dla uczniów klas IV – VIII. Uczniowie napisali piękne wiersze, opisy, narysowali portrety i ilustracje z życia swojej Mamy. Poziom prac był bardzo wysoki, bo przecież o Mamie nie można inaczej…. Zwycięzca konkursu została Lena Grygielska z klasy V. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody.

Żonkile

W dniu   14 kwietnia 2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III włączyły się do Ogólnopolskiej Akcji  Społeczno-Edukacyjnej „”Żonkile” , organizowanej przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach                   z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami  – żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Uczestnicy Akcji wysłuchali czytanego przez nauczyciela i omówili opowiadanie Pawła  Beręsewicza „Strasznie strasznie”, wykonali również papierowe żonkile.

 

Wieziemy kogucika

W dniu 06.04.2022 r. uczniowie naszej szkoły złożyli podziękowania i życzenia Pracownikom Służby Zdrowia. Przypomnieli tradycję ziemi sieradzkiej chodzenia z kogucikiem. Uczniowie śpiewali piosenki ludowe “Wieziemy kogucika” oraz “Gaiczek”.

TŁUSTY CZWARTEK

ZABAWY NA ŚNIEGU

U NAS TEŻ BYŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ

KONKURS STRAŻACKI

BOŻE NARODZENIE

KOLĘDOWANIE

KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

MIKOŁAJKI

KAPLICZKA

ANDRZEJKI

11 Listopada

KONKURS - MÓJ RÓŻANIEC

Konkurs -Symbole Narodowe

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Nowe Klocki

OGÓLNOPOLSKA AKCJA - "SZKOŁA DO HYMNU"

Konkurs "Jesienne drzewo"

Spotkanie przy kapliczce

SPRZĄTANIE ŚWIATA - "MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ"

W tym roku szkolnym 16 września dołączyliśmy do 28 akcji “Sprzątanie świata” pod hasłem “Myślę, więc nie śmiecę”. Działania te propagowały ograniczanie powstawania odpadów.

WAKACJE 2021

PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE - WIEZIEMY TU KOGUCIKA

Od kilku lat wydarzeniem, które wpisało się w tradycje Szkoły   Podstawowej      w Rafałówce jest wielkanocne chodzenie z kogucikiem. W celu kultywowania tradycji wielkanocnych ziemi sieradzkiej uczniowie ubrani są  w oryginalne stroje ludowe. Jadąc z wózkiem kogucikowym  odwiedzają poszczególne pomieszczenia, śpiewają piosenki ludowe, składają życzenia, wręczają palmy wielkanocne, w zamian otrzymują od personelu słodycze.

 

Tegoroczne wydarzenia odbyły się dnia 24 marca 2021r.  Z okazji zbliżającego się Dnia Służby Zdrowia  oprócz przedstawienia wielkanocnego, uczniowie złożyli życzenia i zaprezentowali wierszyki.

KONKURS PLASTYCZNY - WIELKANOCNA PALMA

W dniu 22.03.2021r. w Szkole Podstawowej w Rafałówce odbył się konkurs plastyczny na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem konkursu były Anna Szubert, Małgorzata Przybyła, Mariola Burczyńska i Katarzyna Ciesionik. Palmy zostały wykonane indywidualnie przez uczniów jaki i grupowo w klasach. Przygotowano 7 palm wielkanocnych. Palmy były wykonane różnymi technikami.

I miejsce zajął – Jakub Franiak

II miejsce zajął Maciej Gacki, Alicja Skoneczka, Magdalena Szkudlarek, Mikołaj Rędzikowski, Jan Smok

III miejsce zajął – Wiktoria Pisecka, Aleksandra Jakubiak, Natalia Żehaluk.

Wyróżnienie otrzymał : Krystian Ząbczyński

Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami ufundowanymi przez panią dyrektor i organizatorów konkursu.

KONKURS - FRYDERYK CHOPIN

DEKORACJE WIELKANOCNE

SPOTKANIE Z POEZJĄ

W dniu 22 marca 2021r. Szkoły Podstawowej w Rafałówce odbyło się pod kierunkiem pani Marzeny Szczuko Spotkanie z poezją. W Zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV- VIII. Uczniowie czytali poezje znanych polskich poetów.

KONKURS PLASTYCZNY - KARTKA WIELKANOCNA

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rafałówce pod kierunkiem pani Anny Łukasik wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym –Kartka wielkanocna zorganizowanym przez gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.
W konkursie wzięło udział 5 uczniów.

Konkurs - Pisanka wielkanocna

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rafałówce pod kierunkiem pani Anny Łukasik wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Pisanka wielkanocna zorganizowanym przez Ogród Jordanowski nr 2 w Poznaniu. W konkursie wzięło udział 5 uczniów.

Obchody z OSP

Cecyliada

Dzień wiosny

Ferie